Istotnym elementem strategii ESG są analizy dotyczące śladu węglowego organizacji.
Ślad węglowy to całkowita ilość emisji gazów cieplarnianych, które generujemy w naszej działalności. Nasz ślad węglowy obliczamy w trzech zakresach:
- Zakres 1 obejmuje emisje bezpośrednie, czyli pochodzące ze spalania paliw w źródłach energetycznych, technologicznych i w środkach transportu, które należą do organizacji i są przez nią kontrolowane,
- Zakres 2 obejmuje pośrednie emisje energetyczne, które są związane z zakupioną przez organizację energią elektryczną, cieplną, parą technologiczną czy chłodem,
- Zakres 3 obejmuje również emisje pośrednie związane z zakupionymi przez organizację surowcami, usługami lub produktami, ale także emisje związane z wynajmowanymi aktywami, użytkowaniem wytworzonych przez organizację produktów, zagospodarowaniem odpadów, czy emisje związane z podróżami służbowymi pracowników (środkami transportu, które nie należą do organizacji).
Liczenie śladu węglowego to złożony proces, który wykonujemy krok po kroku:
- Zbieramy dane: obecnie analizujemy zużycie energii, transport, odpady oraz inne aspekty naszej działalności, które mogą wpływać na emisję CO₂, a także zbieramy dane od naszych dostawców i klientów.
- Kalkulujemy emisje: na podstawie zebranych danych obliczymy ilość emisji gazów cieplarnianych.
- Przeanalizujemy wyniki, które pozwolą nam zidentyfikować obszary, gdzie możemy zmniejszyć nasz ślad węglowy.
- W przyszłości wprowadzimy działania korygujące: opracujemy plan działania, aby skutecznie zredukować nasze emisje.
Jest to złożony i precyzyjny proces, który wymaga zaangażowania nie tylko naszych pracowników, ale również interesariuszy zewnętrznych. Wspólnie dążymy do uzyskania dokładnych danych, które pomogą nam zrozumieć nasz wpływ na środowisko i podejmować odpowiedzialne decyzje na przyszłość.